Kožené vs. textilní oblečení: shrnutí výhod a nevýhod

Moto oblečení je na motorce pro bezpečnost jezdce naprosto nezbytné. Právě s jeho pomocí se vám podaří zmírnit následky případného pádu na minimum. Víte ale, kdy se pro jezdce hodí kůže, a kdy je lepší zvolit textil? Projdeme si výhody a nevýhody jednotlivých variant.

Pro kůži: Vysoká ochrana proti prodření

Jednou z největších výhod kvalitního koženého oblečení je jeho velká odolnost proti prodření. Po celou dobu jízdy tak máte na svém těle skutečně kvalitní výrobek z hovězí kůže, který chrání celé vaše tělo. Díky tomu, že kůže dobře naléhá na tělo, se navíc ochranné prvky vždy nacházejí na svém místě a nehrozí jejich posunutí. Kůže je z hlediska bezpečnosti a ochrany proti prodření jasným vítězem, i když textilní výrobky s použitím moderních technologií dokáží již kůži téměř napodobit. Kůže je ale hlavně o stylu, stačí se podívat na motorkáře ve vestě a hned máte jasno.

Pro textil: Pohodlí za každého počasí

Textilní oblečení je ceněno zejména pro své pohodlí během jízdy i po zastavení. Je odolné proti dešti i větru a po zastavení představuje prvek, který jednoduše svléknete nebo rozepnete. V případě chladného počasí si pod textilní oblečení můžete vzít další hřejivé vrstvy, když je horko, dáte si zase chladicí vestu. Pod kůži toho přeci jen mnoho neoblečete, u textilu máte mnoho možností. Textilní oblečení se také skvěle odvětrává, má k tomu také speciálně určené otvory.

Pro kůži: Nepromokne

Kůže vám jen tak nepromokne. Proto když se ocitnete v přeháňce, nebo musíte projet bouřkou, oblečení to zvládne. Přírodní hovězí kůže vysoké kvality vás ochrání i během delší jízdy v dešti. Textil má sice také dobré vlastnosti, pro delší průjezd deštěm je ale vhodné přes něj obléknout nepromokavé motorkářské oblečení v podobě kombinézy. Tu si v případě potřeby ihned opět uschováte do kufru, takže ani zde nebude problém.

Pro textil: Rychle schne a dobře se udržuje

Textilní oblečení se proti koženému dá mnohem snadněji udržovat. Stačí jednotlivé kousky vložit do pračky bez bezpečnostních prvků, a za pár hodin po vyprání máte oblečení opět suché a připravené k použití. Pokud se vám na textilním oblečení vyskytne flek, také jej snadno vyperete. Údržba kůže pak vyžaduje speciální zacházení. Výhodou je, že kůže se vám jen tak nepoškodí. Vyprat a vysušit koženou kombinézu je však skutečně náročnější, proto zde vyhrává textil.

Pro kůži: Vysoká kvalita

I když se kvalita moderních textilních produktů skutečně každým rokem zlepšuje, stále se co se týče odolnosti proti prodření s kůží rovnat nemohou. Vysoká kvalita hovězí kůže je natolik vyhlášená, že si stačí pořídit skutečně jen jednu kombinézu, která vám poté vydrží po dlouhá léta. Jezdíte tak v bezpečném oděvu, který vás chrání nejlépe, jak dovede.

Pro textil: Pro cestování jedinečná volba

Už nyní víte, že si na svých cestách budete přát projet nejen naši krásnou zemi? V případě, že míříte do vzdálenějších států, se raději spolehněte na textilní oblečení. Jeho pohodlí a výborná údržba vám budou hrát do karet i během dlouhých cest, kdy se budete pohybovat v místech, o kterých jste si dříve jen četli. Textil s bezpečnostními prvky vás rozhodně nezklame. Své o tom ví amatérští i profesionální cestovatelé, které v tomto oblečení najeli tisíce kilometrů.

Shrnutí na závěr

Kožené oblečení se hodí zejména v případě, že máte v plánu realizovat příjemné projížďky v okolí svého bydliště. Zvolit jej můžete i pro jízdu na okruhu, protože odolnost kůže je ve srovnání s textilem větší. Textilní oblečení se hodí pro enduro, pro cestování, nebo pro cesty, které budete absolvovat i v chladnějším počasí. Obě varianty mají svá pro a proti. Největší výhodou kůže je odolnost proti prodření, textil zase nabízí větší komfort a pohodlí.

Kožené i textilní oblečení s bezpečnostními prvky představuje základ pro bezpečnou jízdu na motorce.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení