Nejlepší ochrana pro motorkáře — kevlar

Motorkáři si nevybírají jen motocykl, ale i oblečení na motorku a veškerou výbavu. Chtějí mít styl, nezapadnout v davu, vyniknout, dát o sobě vědět. Ale samozřejmě nesmí zapomenout na dostatečnou ochranu během jízdy. Na silnici je totiž důležitý každý detail, třeba i použitý materiál jako je kevlar.

Kde se vzal?

Psal se rok 1965 a chemička Stephanie Kwolek se v laboratoři DuPont rozhodla spříst z odpadového roztoku vlákno. Experiment s vidinou nejistého výsledku se k překvapení všech podařil. Vzniklo tak něco jedinečného. Původní záměr byl využívat kevlar k výstuze závodních pneumatik, ale jeho pole působnosti se velice rychle rozšířilo a dnes je zárukou kvalitního a pevného materiálu. Zasáhl do mnoha odvětví a hraje prim především u pracovních oděvů, ochranných pomůcek a motorkářské výbavy.

Vlastnosti má ideální. Je extrémně pevný, brání oděru a nevadí mu ani vysoké teploty. Vystoupají-li ke 400 stupňům Celsia, začne se vlákno na rozdíl od kovů, které se taví, uhelnatět. Pro motorkáře jde tak o jedinečný materiál, který nemá a zřejmě nikdy ani mít nebude konkurenci.

Černý puntík

Kevlar pochopitelně není bez vady, má svá omezení, která ho limitují a brání mu v rozvoji. Na druhou stranu jde v porovnání s jeho výhodami o malichernosti. Nechrání před ultrafialovým zářením, těžce snáší vlhké prostředí a je těžko barvitelný. Záleží, co kdo preferuje a zamýšlí s para-adaminovým vláknem dělat.

Všeho spásný kevlar

Kevlar je nenápadný a jen lehce zvyšuje cenu motorkářského vybavení, ale vyplatí se do něj investovat. Do bund, kalhot, rukavic a helem. Ano, i na těch bývá speciální vrstva, která chrání při nehodě. Není žádným tajemstvím, že je to právě kevlar, co už mnohokrát zachránilo život nebo předešlo mnohem vážnějším zraněním. Slabá bunda z kůže je možná frajeřinka, ale bezpečnost je na vrcholku. Palec nahoru pro každého, kdo dbá na prevenci a při jízdě se účinně chrání.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení